Jak długo trwa sprawa o rozwód?

Poradnik rozwodowy

Często pierwsze pytanie jakie nurtuje osobę, która chcą się rozwieść, to jak długo trwa sprawa o rozwód?

Większość osób decydujących się na rozwód chciałaby się rozstać z małżonkiem jak najszybciej– najlepiej na pierwszej rozprawie. Jest to oczywiście możliwe, ale ważne jest wsparcie profesjonalisty. Trzeba wiedzieć o kilku istotnych zasadach, które wpływają na usprawnienie procesu rozwodowego. Wszystko zależy od stopnia konfliktu między małżonkami oraz ich woli pracy nad porozumieniem w zakresie najistotniejszych kwestii związanych z wysokością alimentów, realizacją kontaktów z dziećmi oraz zakresem sprawowanej opieki.

Na szybki rozwód mogą liczyć małżonkowie, którzy wraz z pozwem o rozwód składają tzw. porozumienie wychowawcze, w którym przedstawiają wypracowany wspólnie plan realizacji kontaktów z dzieckiem, wysokości alimentów oraz sposobu realizacji opieki. Bardzo często wypracowanie takiego planu poprzedzone jest wsparciem specjalistów z zakresu mediacji.

Jeśli rozwodzący się małżonkowie nie są w stanie porozumieć się w kwestii wysokości alimentów oraz zakresu opieki konieczne jest przeprowadzenie postępowania dowodowego, które czasami znacznie wydłuża okres trwania postępowania. Konieczne jest bowiem wykazanie za pomocą zeznań świadków i dowodów z dokumentów standardu życia dzieci i rodziny oraz możliwości zarobkowych każdego z małżonków. Ważne jest aby zbierać wszystkie dowody związane z wydatkami na dziecko w formie faktur. Pomocne w ustaleniu wysokości miesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem dziecka w wieku przedszkolnym jest wzór tabelki do pobrania — NTR arkusz_koszt_utrzymania_przedszkole_2020.xlsx.

Pamiętać trzeba o tym, że nie zawsze dla szybszego załatwienia sprawy, należy iść na zbyt daleko idące ustępstwa. Mowa tu przykładowo o wysokości alimentów dla wspólnych małoletnich dzieci – kompletnie nierozważne byłoby żądanie ewidentnie niskich alimentów bądź zgoda na ich ustalenie na wygórowanym poziomie tylko po to, by małżonek nie robił problemów i zgodził się na szybki rozwód. Później nie jest bowiem tak łatwo podwyższyć bądź obniżyć alimenty, a już z pewnością nie miesiąc lub kilka miesięcy po rozwodzie. To samo dotyczy kontaktów z dzieckiem.

Podjęcie decyzji o rozwodzie musi być poprzedzone przemyśleniem swojej sytuacji, możliwości finansowych i dowodowych. Jeśli nie wiesz jak to zrobić skontaktuj się z nami.